Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeští fotbalisté narazí v baráži na Černou Horu.Utkání se hrají 11.a 15.11.2011

22. 10. 2011

Nadějný los: Čeští fotbalisté narazí v baráži na Černou Horu,

začnou doma

Vstupenky na úvodní zápas baráže o postup na fotbalové mistrovství Evropy mezi Českou republikou a Černou Horou se začnou prodávat ve čtvrtek. Utkání se hraje 11. listopadu od 20:15 v Praze na Letné, odveta je na programu o čtyři dny později v Podgorici.

Teprve v polovině listopadu se ukáže, zda měl polský internacionál Zbigniew Boniek šťastnou ruku. Krakovský los je každopádně nadějný. Česká fotbalová reprezentace se v baráži o postup na EURO 2012 v Polsku a Ukrajině utká s Černou Horou, tedy s týmem, který samostatně funguje teprve od roku 2007 po odtržení od Srbska. Bílkovi svěřenci sehrají první zápas 11.listopadu doma, odvetu 15. listopadu venku.

Černá Hora

Pořadí v žebříčku FIFA: 26.
Největší úspěch: baráž o EURO 2012
Největší hvězdy: Mirko Vučinič (Juventus), Stevan Jovetič (Fiorentina), Stefan Savič (Manchester City)
Trenér: Branko Brnovič
Kvalifikace: Černá Hora-Wales 1:0, Bulharsko-Černá Hora 0:1, Černá Hora-Švýcarsko 1:0, Anglie-Černá Hora 0:0, Černá Hora-Bulharsko 1:1, Wales-Černá Hora 2:1, Černá Hora-Anglie 2:2, Švýcarsko-Černá Hora 2:0. 2. místo ve skupině G s 12 body za Anglií (18).

13. 10. 2011 12:51 - 13. 10. 2011 13:38 Aktualizováno KRAKOV

Černohorci v kvalifikační skupině G dvakrát remizovali s Anglií a vyřadili třeba Švýcarsko, účastníka loňského mistrovství světa. Přesto musejí Češi tohoto soupeře s povděkem přijmout, protože Turecko či Bosna a Hercegovina momentálně disponují přece jen větším potenciálem. A všemi nasazenými týmy vytoužené Estonsko připadlo šťastnějším Irům.

Fotbalisté Černé Hory na tréninku

Fotbalisté Černé Hory na tréninkufoto: Reuters/Christian Hartmann

Nasazené týmy, mezi nimiž byli i Češi, měly původně začínat venku a mít výhodu odvety v domácím prostředí. UEFA to však na poslední chvíli změnila, pořadatelství se také losovalo. A právě odveta na horké půdě v Podgorici, kde minulý týden nevyhráli ani Angličané, může být problém.

Los jsme sledovali on-line zde.

„Vybírat si soupeře je ošidné. Každopádně bychom raději začínali venku a odvetu měli doma,“ přál si před losem trenér národního týmu Michal Bílek.

Černohorci staví na osvědčených jménech z italské Serie A. Kouč Branko Brnovič může spoléhat na kanonýra a kapitána Vučiniče (Juventus) i Jovetiče (Fiorentina). Brnovič v devadesátých letech působil jako hráč v Espaňolu Barcelona. V září nahradil Zlatka Kranjčara, kterému předtím dělal asistenta.

Kouč Černé Hory Branko BrnovičKouč Černé Hory Branko Brnovičfoto: Reuters/Christian Hartmann

"Čeští fotbalisté jsou pro mě neznámou. Osobně jsem si přál Irsko, to by pro nás byl ideální soupeř do baráže, protože jsme s ním hráli v minulé kvalifikaci, dobře ho známe a vyhovuje nám styl jeho hry. Za nic na světě jsem nechtěl Portugalsko," řekl ihned po losu kouč Brnovič.

Černohorci za sebou ve skupině G nechali nejen Švýcarsko, ale také Wales i Bulharsko. Momentálně však mají sérii pěti zápasů bez výhry, během níž inkasovali deset gólů.

Pravděpodobná sestava Černohorců:
M. Božovič - Zverotič, V. Božoviž (Delibasič), Savič, Džudovič - Pekovič, Vukčevič, Kaščelan (Jovanovič), Jovetič - Beqiraj (Damjanovič), Vučinič.

S českým týmem se zatím nikdy neutkali. Už proto, že samostatně hrají až od roku 2007 po odtržení od Srbska.

Los baráže o postu na ME v roce 2012:
Česko - Černá Hora, Turecko - Chorvatsko, Estonsko - Irsko, Bosna a Hercegovina - Portugalsko.

Zdroj: Zdeněk Pavlis,Sport.cz